שירי יום הזיכרון לשואה ולגבורה


על מנת להוריד את השיר, עליך לאשר את תנאי השימוש של האתר

הנני מאשר את תנאי השימוש / סגירההמדרגות - כתוב בעיפרון בקרון החתום

מחבר: דן פגיס, לחן: אילן דמרי
על ההרכב
בשנים האחרונות אנו עדים להתחזקותה של המוזיקה הדתית במוזיקה הישראלית. חברי להקת המדרגות – אילן דמרי והוד דיין - הקדימו מגמה זו , כאשר כבר בשנת 2000 הוציאו את אלבומם הראשון, "בפתח הדלת", אשר משלב טקסטים דתיים עם טקסטים אוניברסאליים ומוזיקת רוק עם אלמנטים של מוזיקה יהודית מסורתית. סגנונם הייחודי קיבל ביטוי גם באלבומיהם הבאים- "מעיין חיים" (2003) ו"שואף"
(2007). הוציאו בשנה האחרונה גם אלבום אוסף - "עץ".

על המחבר
דן פגיס (1930-1986). נולד ברומניה. במהלך השואה היה בטרנסניסטריה. עלה ארצה במסגרת עליית הנוער בשנת 1947 והתחנך בקיבוץ מרחביה. בוגר סמינר הקיבוצים והאוניברסיטה העברית. בשנת 1976 נתמנה לחבר סגל בחוג לספרות באוניברסיטה העברית. התמחה בחקר שירת ימי הביניים היהודית, בדגש על זו של יהדות ספרד, ונודע כחוקר בולט בתחום. ספר שיריו הראשון, "שעון הצל", פורסם בשנת 1959. הוא פרסם שישה קובצי שירה ועסק גם בעריכה ובתרגום. רבים משיריו עוסקים בנושא השואה. זוכה פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים (1973). השיר "כתוב בעיפרון בקרון החתום" מופיע על האנדרטה במחנה ההשמדה בלז'ץ ועל אנדרטת הקרון ביד ושם.

דבר חברי ההרכב
דמרי: "אף פעם לא חשבתי שאלחין טקסט שקשור לשואה. דן פגיס המשורר הצליח במשפט אחד לתמצת בצורה מאוד ברורה את "החוויה השואתית". השיר של פגיס לא מפוסק אך חתום, ברור, הכיוון הוא אחד "קרון חתום" נסיעה אל הסוף המר. הקשר היהודי והאוניברסאלי בהקשר של חוה, קיו, אדם, הבל, מאוד דיבר אליי, חיפשתי במלים סוג של תקווה אך לשווא. אולי בלחן שכתבתי יש מידה של תקווה, נתתי למלים לנגן את הניגון וזה מה שיצא לי. הוד דיין, השותף ליצירה ולהרכב, משלים את התמונה באמצעות עיבוד מאוד חוויתי ונוגע מחבר את הטקסט והלחן בצורה מדהימה לעניות דעתי".
עיבוד: הוד דיין; שירה וקולות : אילן דמרי; בס פרטלס,טאר, בגלמה: ינקלה סגל; גיטרה חשמלית,קלידים,תכנות תופים: הוד דיין; שייקר: אילן דמרי; טכנאות הקלטה: הוד דיין, הקלטת שירה: רע מוכיח; מיקס: הוד דיין; מסטרינג: טל טרייביש


לבדם - רונית רולנד
בתוככי - מוטי ביקובסקי
דף ריק - יהודה מסס
הגולה - שרון רוטר
מדורות מלחמה - עמיר לב
מדורות מלחמה - גלעד שגב
עלי זיכרון - נעם רותם
פצע פתוח / מיכה שטרית
שתי מיתות - אל המשורר
שיר השירים - גילי ליבר
כל מקרה - שני פלג